To pytanie bardzo często pada z ust klientów zlecających testy na ojcostwo. Wynika ono z obawy, że spożyty alkohol mógłby zafałszować wynik badania. Czy rzeczywiście tak jest? A co z innymi używkami?
Kilka słów o DNA…
Każdy człowiek posiada swoje własne, indywidualne DNA. Jest ono nośnikiem informacji genetycznej zapisanej według określonej reguły, zwanej inaczej kodem genetycznym.
Cechą charakterystyczną DNA jest niezmienność, która oznacza, że żaden czynnik zewnętrzny, a więc np., używki, takie jak alkohol papierosy czy narkotyki nie będą miały na niego najmniejszego wpływu. Dla ludzkiego DNA bez znaczenia pozostaną również przebyte choroby oraz przyjmowane leki.
A co z testami na ojcostwo?
Zadaniem każdego testu na ojcostwo jest jednoznaczne wykluczenie, bądź też potwierdzenie danego mężczyzny jako biologicznego ojca. Odbywa się to poprzez obejmującą kilka etapów zaawansowaną analizę DNA. Uzyskiwane podczas sekwencjonowania profile genetycznej podlegają w następnej kolejności wnikliwej analizie porównawczej, na postawie której ustalone zostaje ojcostwo. Możliwość sprawdzenia pokrewieństwa miedzy dwojgiem ludzi w taki właśnie sposób zawdzięczamy genetyce, a konkretnie prawu dziedziczenia. Materiał genetyczny dziedziczymy bowiem po rodzicach – połowę po ojcu, połowę po matce.
Na czym polega badanie?
Najczęściej wykorzystywaną w testach na ojcostwo metodą analizy jest Multiplex STR, która polega na zbadaniu kilkudziesięciu markerów genetycznych odpowiadających konkretnym miejscom na DNA. Każdy marker reprezentują dwie liczby (po jednej otrzymanej od każdego rodzica). Potwierdzenie ojcostwa następuje wówczas, gdy odpowiednia połowa liczb ojca zgadza się z połową liczb należących do dziecka. Niezgodność co najmniej czterech z nich jest już podstawą do jednoznacznego wykluczenia pokrewieństwa między badanymi osobami.
Czy do poboru próbek trzeba się przygotować?
Próbkę do testu na ojcostwo stanowi zwykle wymaz z błony śluzowej policzka. Oczywiście istnieje również możliwość wykorzystania innych, mniej standardowych materiałów, robi się to jednak w ostateczności. Pobranie wymazu z policzka jest niezwykle proste, nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań i umiejętności. Ważne jednak, aby na ok. 2 godziny przed pobraniem wstrzymać się od jedzenia, picia napojów (z wyjątkiem wody, która jest w tym przypadku neutralna), palenia papierosów oraz żucia gumy. Zalecenie to nie będzie miało związku ze specyfiką samego DNA, gdyż tak jak wspomniano, powyższe czynniki pozostaną tutaj bez znaczenia, lecz z faktem, że resztki pokarmu mogą utrudnić pozyskanie pełnych profili genetycznych. Należy też pamiętać, że w przypadku pobrania próbek w placówce medycznej, personel może odmówić ich pobrania od osoby będącej pod wpływem alkoholu.
Zobacz też: