Laboratoria realizujące testy na ojcostwo bazują na bardzo zróżnicowanych materiałach. Dzieje się tak dlatego, że ludzkie DNA jest we wszystkich miejscach ciała identyczne, nie ulega też zmianom z upływem czasu czy w wyniku działalności czynników zewnętrznych. Źródłem DNA może być więc cokolwiek: wymaz z policzka, włosy z cebulkami, krew, a nawet takie przedmioty jak szczoteczka do zębów i maszynka do golenia. Tym bardziej zastanawia fakt, dlaczego za podstawową próbkę do testu na ojcostwo uznaje się wymaz z policzka. Wyjaśnijmy zatem tę kwestię.
Łatwość pobrania
Przewaga wymazów policzkowych nad innymi rodzajami próbek tkwi przede wszystkim w łatwości z jaką się je otrzymuje. Pobranie wymazu polega na potarciu wewnętrznych stron obu policzków wymazówkami czyli długimi, cienkimi patyczkami, zakończonymi specjalnym aplikatorem. Zabieg ten wykonuje się w celu pobrania znajdujących się w jamie ustnej komórek nabłonkowych, a nie tak jak niektórzy sądzą próbek śliny Procedura pobrania wymazu od jednej osoby trwa nie więcej niż 20 sekund, ponadto jest w 100% bezpieczna i całkowicie bezbolesna. Wymazy z policzka są powszechnie wykorzystywane zarówno w sądowych badaniach ojcostwa, jak i w badaniach prywatnych. Co więcej w przypadku testu na ojcostwo wykonywanego wyłącznie dla własnej wiedzy klient może pobrać wymazy samodzielnie w zaciszu własnego mieszkania.
Łatwość transportu
Kolejną zaletą wymazów z policzka jest wytrzymałość próbek oraz łatwość ich przetransportowania. Materiały tego typu są wyjątkowo trwałe i mogą być przewożone nawet kilka dni. Oczywiście przed wysłaniem ich do laboratorium trzeba je odpowiednio zabezpieczyć.
Brak ryzyka zanieczyszczenia próbki obcym DNA
Należy pamiętać, że wspomniane wyżej patyczki, którymi pobiera się wymaz są sterylne, czego nie można już powiedzieć o próbkach mikrośladowych. Ryzyko, że na dostarczonej do laboratorium maszynce do golenia czy szczoteczce do zębów będzie znajdować się materiał genetyczny innej niż badana osoby jest niestety bardzo duże. Obecność obcego DNA na badanej próbce lub jego nienajlepsza jakość znacznie utrudni analizę, może nawet spowodować, że uzyskanie pełnego profilu genetycznego będzie nieosiągalne. Wykorzystanie wymazówek wszystkie te niebezpieczeństwa niweluje do minimum.
Zobacz też:
.