Testy genetyczne na ojcostwo opierają się na analizie DNA z komórek zawierających jądro komórkowe. Dlatego można wykorzystać różne próbki takie jak wymazy z policzka, czy też włosy z cebulkami, plamy krwi, szczoteczki do zębów czy maszynki do golenia. W analizie genetycznej wyróżnia się następujące etapy:
IZOLACJA DNA
Pierwszym etapem jest izolacja, która polega na “wyciągnięciu” DNA z próbek dostarczonych do laboratorium. Stusuje się tu szereg enzymów, które rozpuszczają błony komórkowe otaczające DNA. Próbki następnie poddaje się serii wirowania i wytrącania, aby uzyskać czyste DNA. Jest ono wykorzystywane do dalszej analizy lub zamrażane do czasu wznowienia testu.
REAKCJA PCR
Po izolacji uzyskuje się DNA w zbyt niskim stężeniu, które uniemożliwiałoby przeprowadzenie badania. Dlatego w kolejnym etapie stosuje się reakcję PCR (z ang. Polymerase Chain Reaction), która polega na wielokrotnym podgrzaniu i następnie oziębieniu próbki w obecności specjalnych organicznych związków chemicznych. Dzięki tej reakcji uzyskuje się setki tysiące kopi DNA, które z powodzeniem może wykorzystać w kolejnym etapie badania.
SEKWENCJONOWANIE DNA
Ostatni etap jest w pełni zautomatyzowany i wykorzystuje się tu urządzenie nazwane sekwenatorem. Jest ono połączone z komputerem i wykorzystuje wiązki lasera, aby sprawdzić kolejność par zasad w DNA. W badaniach DNA w kierunku ustalenia ojcostwa zwykle wykorzystuje się metodę multiplex STR. Analizuje się w niej tylko wybrane miejsca na DNA nazywane loci, układami STR lub markerami genetycznymi. W markerach bada się ilość powtórzonych specjalnych motywów nukleotydowych, dzięki czemu na wyniku badania przy danym markerze pojawiają się liczby. Jest to tak zwany profil genetyczny badanej osoby. Jest on indywidualną cechą danego człowieka. Każdy marker opisany jest przez 2 liczby ponieważ każdy z nas dziedziczy po połowie materiału od ojca i matki. Porównanie profili pozwala na określenie prawdopodobieństwa biologicznego pokrewieństwa między danymi osobami a więc na jednoznaczne potwierdzenie lub wykluczenie ojcostwa. Zobacz, co oznacza wynik »
Zobacz też: