Testy DNA w kiweunku ustalenia ojcostwa polegają na analizie DNA z komórek zawierających jądro komórkowe. Wykorzystuje się w nich snatdardowo wymazy z policzka (zawierające komórki nabłonka). Do analizy nadają się jednak również inne opróbki takie jak włosy z cebulkami, szczoteczki do zębów, plamy krwu czy maszynka do golenia.
Jakie póbki można wykorzystać w badaniu? »
W analizie genetycznej wyróżnia się 3 etapy:
ETAP 1
IZOLACJA DNA — polega na “wyciągnięciu” DNA z próbek dostarczonych do badania. Wykorzystuje się tu różne enzymy, które mają za zadanie rozpuścić błony komórkowe otaczające DNA. Próbki poddaje się później serii wirowania i wytrącania. Na koniec uzyskuje się czyste DNA, wykorzystywane do dalszej analizy lub zamrażane do czasu wznowienia testu.
.
ETAP 2
REAKCJA PCR — polega na namnożeniu DNA, które w wyniku izolacji uzyskuje się w zbyt małym stężeniu. Reakcja PCR (ang. Polymerase Chain Reaction) polega na wielokrotnym podgrzaniu i następnie oziębieniu próbki w obecności określonych związków chemicznych. Uzyskuje się w ten sposón setki tysiące kopi DNA, które można wykorzystać do dalszej analizy.
ETAP 3
SEKWENCJONOWANIE DNA — jest w pełni zautomatyzowane. Wykorzystuje się tu połączony z komputerem sekwenator, który za pomocą wiązek lasera ustala kolejność par zasad DNA. Wykorzystuje się zwykle metodę multiplex STR. Analizuje się w niej wyłącznie wybrane miejsca na DNA tzw. loci, układy STR lub markery genetyczne.
W markerach bada się ilość powtórzeń specjalnych motywów nukleotydowych, uzyskując w ten sposób 2 liczby w każdym z nich (jedna pochodzi od matki, druga od ojca). Jest to tak zwany profil genetyczny, indywidualny dla każdego człowieka (z wyjątkiem bliźniąt jednojajowych). Porównanie profili genetycznych umożliwia określenie prawdopodobieństwa pokrewieństwa między danymi osobami a więc na jednoznaczne potwierdzenie lub wykluczenie biologicznego ojcostwa.
Zobacz też: