Realizacja badania DNA w kierunku ustalenia ojcostwa prawie zawsze wymaga bezpośredniego udziału dziecka. Stąd też często zadawanym przez rodziców pytaniem jest: czy pobranie próbek do testu na ojcostwo boli?
Do badania wykorzystuje się wymaz z policzka
Z uwagi na swoje liczne zalety, podstawowym źródłem materiału genetycznego do testu na ojcostwo jest wymaz z policzka. DNA zostaje w tym przypadku wyizolowane z komórek wyścielających jamę ustną. Próbki tego rodzaju są sterylne i wyjątkowo trwałe, w dodatku ich pobranie zajmuje zaledwie krótką chwilę, jest proste i przede wszystkim całkowicie bezbolesne!
Próbkę można pobrać samodzielnie w domu
Wymazy najlepiej sporządzić przy pomocy profesjonalnego zestawu pobraniowego, wyposażonego we wszystkie potrzebne elementy. Przygotowanie wymazu nie wymaga od pacjenta żadnych szczególnych umiejętności, polega bowiem na potarciu wewnętrznej strony policzka wymazówką, czyli długim, cienkim patyczkiem zakończonym z jednej strony bawełnianą nasadką. Pobranie takiego wymazu od jednej osoby trwa nie więcej niż kilkadziesiąt sekund!
Warto zwrócić uwagę, że próbki tego typu można z powodzeniem sporządzić w najbardziej komfortowych dla dziecka warunkach, czyli w domu (dotyczy to wyłącznie testu o charakterze prywatnym). Oznacza to brak konieczności udawania się na pobranie do placówki medycznej, a tym samym pozwala uchronić malucha przed niepotrzebnym stresem. Aby nie wywoływać dodatkowego napięcia u dziecka próbki można pobrać np. w trakcie zabawy czy podczas snu.
Zobacz też: