Jedną z wielu zalet genetycznych testów na ojcostwo jest fakt, że można je przeprowadzić w zasadzie w każdym wieku. Dotyczy to zarówno badań o charakterze prywatnym, jak i tych realizowanych zgodnie z sądową procedurą. Nie ma zatem znaczenia czy badana osoba ma lat 5 czy 50, wiek nie gra w tym przypadku najmniejszej roli..
Najważniejsze cechy DNA
Dziedziczność
W DNA, czyli kwas deoksyrybonukleinowy wyposażona jest każda komórka żywego organizmu. Swój indywidualny zestaw genów posiada więc także człowiek. Skąd pochodzi? Dziedziczymy go oczywiście po rodzicach. Każdy z nich przekazuje bowiem dziecku po jednej kopii materiału genetycznego. To właśnie m.in. dzięki tej właściwości DNA możliwe jest ustalenie biologicznego pokrewieństwa między danymi osobami. Test na ojcostwo polega mianowicie na porównaniu materiałów genetycznych wszystkich jego uczestników, a konkretnie uzyskanych w wyniku analizy profili genetycznych.
Indywidualność
Kolejną bardzo ważną cechą DNA jest jego indywidualność. Choć jako ludzie należymy do jednego gatunku, to jednak pod względem genetycznym znacząco różnimy się od siebie. Wyjątek od tej reguły stanowią wyłącznie bliźnięta jednojajowe, których DNA będzie identyczne.
Niezmienność
Z wiekiem nasz wygląd zewnętrzny zmienia się – to nie ulega wątpliwości. Z dzieci przeistaczamy się przecież w dorosłych, dojrzałych ludzi, by w końcu z czasem zauważyć pierwsze objawy starzenia. DNA pozostaje jednak wciąż takie samo, a mijający czas nie będzie miał na niego najmniejszego wpływu. Właśnie dlatego testy na ojcostwo możemy zrealizować w każdym momencie życia.
.
Badanie ojcostwa już w drugiej dobie po urodzeniu
Standardową próbkę do prywatnego oraz sądowego testu na ojcostwo stanowi przeważnie wymaz z wewnętrznej strony policzka. Procedura jego otrzymania jest niezwykle prosta, całkowicie bezpieczna i bezbolesna. Próbkę do badania można zatem pobrać nawet już w drugiej dobie po przyjściu dziecka na świat.
Test na ojcostwo w ciąży
Współczesne metody analizy pozwalają na ustalenie ojcostwa jeszcze przed samym porodem. Jest to możliwe dzięki obecności wolnego pozakomórkowego DNA płodu, obecnego we krwi ciężarnej kobiety. Badanie na ojcostwo w ciąży należy jednak wykonywać nie wcześniej niż po 10 tygodniu. Dopiero wtedy stężenie płodowego DNA będzie wystarczające i pozwoli na przeprowadzenie rzetelnej analizy genetycznej.
Zobacz też:
Zapraszamy do kontaktu!